Cesta k harmónii.
Sme obkolesení sviežou zeleňou lúk, mohutnými stromami s konármi siahajúcimi k modrej oblohe, po ktorej sa premáva len zopár bielych oblakov.
Celá scenéria je prežiarená slnečnými lúčmi, od nás len zopár desiatok metrov sa nachádza prameň minerálnej vody Štefánik v kúpeľoch Sliač.
So svojimi študentkami a študentmi z UTV UMB B. Bystrica cvičíme čchi-kung piatich zvierat. Toto starobylé čínske cvičenie, ktoré som sa naučil od môjho učiteľa a priateľa Yingshen Wang, sleduje za cieľ normalizovať prúdenie čchi v našich telách.
Táto energia, ak je zablokovaná alebo príliš dynamická, spôsobuje choroby.
Cvičiacim na začiatku pár slovami vysvetlím ďalšie pojmy z tradičnej čínskej medicíny : základné princípy fungovania sveta silami Jin a Jang, päť elementov, z ktorých sa skladá celý vesmír, meridiány.
Zacvičíme si energetickú rozcvičku, uvoľňujúcu všetky hlavné kĺby („západný“ pohľad), či rozprúdenie energie čchi na základnej úrovni („východný“ pohľad).
Postupne nasleduje forma Tiger, potom Jeleň a nakoniec Medveď. K posledným dvom, Opica a Žeriav, sme sa z časových dôvodov nedostali.
Moji študenti sú snaživí. Pohyb po pohybe sa učíme zostavu prvých troch zvierat. Upravujem detaily – polohy rúk, nôh, trupu, hlavy. Vôbec to nie je jednoduché, ako by nestranný pozorovateľ mohol usúdiť – byť uvoľnený, „okrúhly“ (energia čchi prúdi po kruhu) – na fyzickej, ale i mentálnej úrovni.
Najdôležitejšie je otvoriť sa cvičeniu, prijať ho napriek iným paradigmám, na aké sme zvyknutí z nášho „západného“ sveta.
Docieliť plynulosť pohybov sa pomaličky mojim cvičencom darí, i keď, samozrejme, na všetko treba dostatok času.
Z neho sme si ukrojili takmer tri hodiny.
Unavení, ale so spokojným výrazom na tvárach, sme sa premiestnili do kúpeľnej reštaurácie. Tam nás čakali švédske stoly s menšou ponukou než na akú sme zvyknutí zo zahraničných dovoleniek, ale s výborne pripravenými jedlami, všetci sme si naozaj pochutnali.
Uvoľnení a spokojní sme ešte podebatovali, nasledovali priateľské objatia a rozchádzali sme sa.
V aute na diaľnici, po ktorej zvyčajne upaľujem rýchlosťou 130-150 km/h, sa len tak „vlečiem“ 100-110 km/h. Ani neviem prečo, jednoducho vo vnútri akoby nejaký múdry výhybkár presmeroval moju zvyčajnú náhlivosť na primeranú rýchlosť.
Aj to je odkaz cvičenia čchi-kung.
𝑪𝒗𝒊𝒄̌𝒆𝒏𝒊𝒆 𝒄̌𝒄𝒉𝒊-𝒌𝒖𝒏𝒈 𝒑𝒓𝒊 𝒅𝒍𝒉𝒔̌𝒐𝒎 𝒑𝒓𝒂𝒌𝒕𝒊𝒌𝒐𝒗𝒂𝒏𝒊́ 𝒑𝒓𝒊𝒏𝒆𝒔𝒊𝒆 𝒏𝒆𝒄̌𝒂𝒌𝒂𝒏𝒖́ 𝒐𝒅𝒎𝒆𝒏𝒖 – 𝒑𝒐𝒄𝒊𝒕 𝒗𝒏𝒖́𝒕𝒐𝒓𝒏𝒆𝒋 𝒉𝒂𝒓𝒎𝒐́𝒏𝒊𝒆.
Ani si neuvedomíme, odkiaľ príde, ale naše vnímanie ostrých výčnelkov konfliktov okolo nás sa zjemní, pokoj nám umožní vidieť veci z nadhľadu, do svojich dní sa nám podarí vniesť viacej láskavosti, miestami až drtivé objatie technológií sa uvoľní a môžeme v ich využívaní nájsť akýsi stred, hlboký spánok sa stane naším priateľom.
…
Krásny zážitok… ďakujem mojim študentkám a študentom z UTV.
Verím, že v cvičení budeme pokračovať.
**
