Promócie absolventov *Výživa a zdravie*, 2025-2026
… spolu s niekoľkými desiatkami študentov aj iných zameraní Univerzity tretieho veku sa konali v preplnenej aule UMB Banská Bystrica dňa 2.6.2026.
Pekné, slušivé oblečenia, usmiate tváre absolventov, zástupcovia Univerzity odetí v talároch, slávnostná hudba a odovzdávanie dekrétov, skrátka, úroveň, ktorá bola poďakovaním za úsilie všetkým študentom, ktorí sa svojou vytrvalosťou dostali až do toho pekného bodu.
Tiež som bol hrdý na svoje študentky a študentov, ktorí za dva roky štúdia spolu so mnou absolvovali dokopy až 60 hodín systematického vzdelávania vo výžive.
Všetci si zaslúžia obdiv, za svoj prístup ku vzdelávaniu. Chodil som medzi nich veľmi rád, lebo som cítil, že tie naše stretnutia majú naozaj význam. Všetci moji študenti došlo k názoru, v ktorom som ich podporoval, že bez správnej výživy nikto nemôže dosiahnuť aspoň uspokojivú kvalitu životu.
A o spokojnosť, či dokonca radosť zo života, najmä ide.
V druhom ročníku sme nadviazali na dobrý základ z prvého ročníka a k nemu sme pridali nové, zaujímavé a praktické témy – funkčné potraviny, bylinné čaje, exkluzívne potraviny, aditívne látky, mýty a hoaxy o potravinách, GMO, klinická výživa pri civilizačných ochoreniach a ďalšie témy.
Napr. jedna z nich bola zmluva Mercosur – medzi EÚ a krajinami Južnej Ameriky. Na túto zmluvu sme sa pozreli už v určitom slova zmysle z odborného pohľadu – nutričných látok, ale najmä potenciálnych rizík najmä v podobe aditív a GMO.
So súhlasom študentov som prvýkrát som zaviedol pri vzdelávaní pohľad na určitý zdravotný problém konkrétneho študenta z pohľadu výživy. Živé besedy a s pocitom satisfkacie, že moje vzdelávanie má reálne uplatnenie v bežnom živote, sme sa všetci snažili danému študentovi poradiť, ako modifikovať svoju výživu v prospech svojho zdravia.
Myslím, že do určitej miery sa nám to podarilo u každého, ktorý svoj zdravotný problém medzi nami predostrel. Samozrejme, zdravotnú starostlivosť sme nesuplovali.
Naše spoločné besedy mali už veľmi dobrú úroveň vzdelaných ľudí, ktorí okrem nadobudnutých vedomostí sa snažili aplikovať (na čom som zvlášť kládol dôraz) rozumné kritické myslenie, vzdorovať reklamám a hoaxom.
Univerzita tretieho veku UMB B.Bystrica, na čele s jej skvelou vedúcou Mgr. Agátou Schlotzovou, ktorej zasielam moje úprimné poďakovanie za výbornú spoluprácu ) myslím, má za sebou úspešný rok.
Ako prejav môjho uznania mojim študentkám a študentom, som vytvoril špeciálny dekrét/diplom s neoficiálnym titulom Výborne vzdelaný výživár.
(Oficiálne dekréty z Univerzity si pozrite na FB absolventov).
Milé študentky, milí študenti, nech sa Vám dobre vodí i vašim najbližším aj vďaka vedomostiam, ktoré ste na UTV získali.![]()
Takmer celá naša skvelá partia 2. ročníka…

(Krátka poznámka k foto – obsahujú len niekoľko študentov, ktorý 2. ročník ukončili, vedúca UTV Mgr. Scholtzová je na foto so mnou a ešte spolu s dvomi ďalšími študentmi)






